PEG İşlemi Hastanemizde İlk Kez Yapılmaya Başladı.

Ağızdan besin alamayan hastalar İçin önemli bir destek tedavisi olan PEG (Perkutan Endoskopik Gastrostomi Tüpü Yerleştirilmesi) işlemi hastanemizde ilk kez yapıldı. Genel cerrahi uzmanlarımız Op.Dr Onur ZAMBAK, Op.Dr Gürkan DEĞİRMENCİOĞLU ve ameliyathane ekibi tarafından gerçekleştirilen işlem başarılı bir şekilde tamamlandı.
PEG uygulaması İçin daha önce hastalarımızı Kırıkhan dışındaki hastanelere göndermek zorunda kalıyorduk. PEG işlemi için sevk olan hasta ve yakınları, sevk nedeniyle bir takım zorluklar yaşamaktaydı. Hastanemizde başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan işlem sayesinde, başka hastanelere sevk işlemi yapmamıza gerek kalmadı.
PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi) işlemi nedir?
Ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla, bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı sıvı gıdaların ve/veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için gereklidir.

gürkan bey ve onur bey.jpg